Jak rośliny w domu wpływają na nasze zdrowie? 10 roślin oczyszczających powietrze

Rośliny od wieków towarzyszą człowiekowi, nie tylko jako źródło pożywienia, ale również jako element dekoracyjny i leczniczy. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o ich zdolności do oczyszczania powietrza w naszych domach. Jak to działa i które rośliny są w tym najlepsze? Oto przewodnik po świecie roślin, które dbają o nasze zdrowie.

1. Dlaczego warto mieć rośliny w domu?

Rośliny w procesie fotosyntezy przetwarzają dwutlenek węgla na tlen, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo, wiele roślin ma zdolność pochłaniania toksycznych substancji, takich jak formaldehyd, benzen czy trichloroetylen, które mogą być obecne w powietrzu w naszych domach.

2. Lista 10 roślin oczyszczających powietrze:

 • Fikus benjamina, znany również jako „figowiec benjamina”, to popularna roślina domowa, która nie tylko dodaje uroku wnętrzom, ale również przynosi korzyści zdrowotne dzięki swoim zdolnościom oczyszczania powietrza.

Podobnie jak wiele innych roślin, fikus benjamina w procesie fotosyntezy przetwarza dwutlenek węgla na tlen, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Jednak to, co wyróżnia fikusa, to jego zdolność do pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych, które mogą być obecne w powietrzu w naszych domach.

Badania wykazały, że fikus benjamina jest skuteczny w pochłanianiu takich związków jak:

 • Formaldehyd: Jest to związek organiczny, który może być obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje, farby, lakier do paznokci czy środki czyszczące. Wysokie stężenia formaldehydu mogą powodować podrażnienia oczu, nosa i gardła, a także prowadzić do problemów z oddychaniem.
 • Benzen: Jest to związek organiczny obecny w dymie tytoniowym, farbach, lakierach i detergentach. Długotrwałe narażenie na benzen może prowadzić do uszkodzenia komórek krwi i układu odpornościowego.
 • Trichloroetylen: Jest to rozpuszczalnik używany w produkcji różnych produktów, takich jak niektóre środki czyszczące, kleje i farby. Może powodować podrażnienia skóry, oczu i układu oddechowego.

Fikus benjamina
 • Sansewieria – nazywana „językiem teściowej”, jest jedną z nielicznych roślin, która prowadzi fotosyntezę w nocy, dostarczając tlen również po zmroku.

Sansewieria jest znana z wyjątkowej zdolności pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych. Oto niektóre z nich:

 • Formaldehyd: Związek ten jest obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje czy farby. Sansewieria skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Benzen: Ten związek organiczny, obecny w dymie tytoniowym czy farbach, jest szkodliwy dla zdrowia. Sansewieria pomaga w jego neutralizacji.
 • Trichloroetylen: Jest to rozpuszczalnik używany w produkcji różnych produktów. Sansewieria pomaga w redukcji jego stężenia w powietrzu.
 • Tlenek azotu: Sansewieria jest również zdolna do pochłaniania tlenku azotu, który może być obecny w powietrzu w wyniku spalania

Sansewieria
 • Areka – Areka, znana również jako „palmierka areka” czy „palmierka złotolistna”, to popularna roślina doniczkowa, która nie tylko dodaje egzotycznego uroku wnętrzom, ale również przynosi korzyści zdrowotne dzięki swoim zdolnościom oczyszczania powietrza.

Podobnie jak wiele innych roślin, areka w procesie fotosyntezy przetwarza dwutlenek węgla na tlen, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Jednak to, co wyróżnia arekę, to jej zdolność do pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych, które mogą być obecne w powietrzu w naszych domach.

Areka jest znana z wyjątkowej zdolności pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych. Oto niektóre z nich:

 • Formaldehyd: Związek ten jest obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje, farby czy wykładziny. Areka skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Ksylen: Ten związek organiczny, obecny w wielu rozpuszczalnikach i produktach petrochemicznych, jest szkodliwy dla zdrowia. Areka pomaga w jego neutralizacji.
 • Toluenu: Jest to rozpuszczalnik używany w produkcji różnych produktów, takich jak farby czy kleje. Areka pomaga w redukcji jego stężenia w powietrzu.

Areka
 • Paprotka nefrolepis – doskonała w pochłanianiu formaldehydu, jest również łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych warunków.

Paprotka nefrolepis, często nazywana „paprotką bostońską”, to popularna roślina doniczkowa, która nie tylko dodaje zieleni i elegancji wnętrzom, ale również przynosi korzyści zdrowotne dzięki swoim zdolnościom oczyszczania powietrza.

Podczas gdy większość roślin w procesie fotosyntezy przetwarza dwutlenek węgla na tlen w ciągu dnia, paprotka nefrolepis idzie o krok dalej, eliminując z powietrza szkodliwe substancje chemiczne.

Jakie nieproszeni goście opuszczają nasz dom dzięki paprotce?

 • Formaldehyd: Często spotykany w klejach, farbach czy materiałach budowlanych. Paprotka nefrolepis „wyciąga” go z powietrza, tworząc zdrowsze środowisko.
 • Ksylen: Składnik wielu rozpuszczalników i produktów petrochemicznych. Dzięki paprotce jego obecność w powietrzu jest znacząco redukowana.
 • Toluenu: Związek chemiczny obecny w farbach czy klejach. Paprotka nefrolepis pomaga w jego eliminacji.
 • Ammoniak: Składnik wielu środków czyszczących, który dzięki paprotce zostaje zneutralizowany.

Paprotka nefrolepis
 • Gerbera – oprócz pięknych kwiatów, ma zdolność oczyszczania powietrza z benzenów i trichloroetylenu.

Choć gerbera jest powszechnie znana jako roślina ozdobna, niewielu zdaje sobie sprawę z jej zdolności oczyszczania powietrza. Podobnie jak inne rośliny, gerbera w procesie fotosyntezy przetwarza dwutlenek węgla na tlen. Jednak jej unikalne właściwości pozwalają na eliminację pewnych toksyn, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jakie toksyny neutralizuje gerbera?

 • Benzen: Związek chemiczny obecny w dymie tytoniowym, detergentach czy farbach. Gerbera skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Trichloroetylen: Rozpuszczalnik używany w produkcji różnych produktów, takich jak niektóre środki czyszczące czy kleje. Gerbera pomaga w redukcji jego stężenia w powietrzu.
 • Formaldehyd: Często spotykany w klejach, farbach czy materiałach budowlanych. Gerbera „wyciąga” go z powietrza, tworząc zdrowsze środowisko.

Gerbera
 • Aloes – Aloes, znany przede wszystkim z jego leczniczych właściwości, jest rośliną, która od wieków towarzyszy człowiekowi. Jego żelowe wnętrze stosowane jest w medycynie, kosmetyce i kuchni. Ale czy wiesz, że aloes to także skuteczny oczyszczacz powietrza w Twoim domu?

Oprócz swoich znanych właściwości leczniczych, aloes posiada zdolność oczyszczania powietrza z pewnych toksyn. Dzięki temu nie tylko korzystamy z jego dobrodziejstw stosując go zewnętrznie czy wewnętrznie, ale również cieszymy się lepszą jakością powietrza w pomieszczeniach, w których rośnie.

Jakie toksyny neutralizuje aloes?

 • Formaldehyd: Związek ten jest obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje, farby czy wykładziny. Aloes skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Benzen: Związek chemiczny obecny w dymie tytoniowym, detergentach czy farbach. Aloes pomaga w jego neutralizacji, tworząc zdrowsze środowisko.

Aloes
 • Chryzantema – Chryzantema, często kojarzona z jesiennymi bukietami i tradycyjnymi obchodami Dnia Zmarłych, to nie tylko piękny kwiat, ale również cenny sojusznik w dbałości o czystość powietrza w naszych domach.

Oprócz swojego kwiatowego uroku, chryzantema posiada zdolność oczyszczania powietrza z pewnych toksyn. Ta zdolność sprawia, że jest ona nie tylko estetycznym dodatkiem do wnętrza, ale również praktycznym narzędziem w walce o zdrowe środowisko.

Jakie toksyny neutralizuje chryzantema?

 • Formaldehyd: Związek ten jest obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje, farby czy wykładziny. Chryzantema skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Benzen: Związek chemiczny obecny w dymie tytoniowym, detergentach czy farbach. Chryzantema pomaga w jego neutralizacji, tworząc zdrowsze środowisko.
 • Ammoniak: Składnik wielu środków czyszczących, który dzięki chryzantemie zostaje zneutralizowany.
 • Tetrachloroetylen: Związek chemiczny często używany w procesie prania chemicznego. Chryzantema pomaga w redukcji jego stężenia w powietrzu.

Chryzantema
 • Dracena – Choć dracena jest często wybierana ze względu na swój egzotyczny wygląd, jej zdolności oczyszczania powietrza czynią ją jednym z najbardziej pożądanych towarzyszy w domach i biurach. Dzięki specyficznym właściwościom, dracena pochłania szkodliwe substancje chemiczne, które mogą być obecne w powietrzu.

Jakie toksyny neutralizuje dracena?

 • Formaldehyd: Związek ten jest obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje, farby czy wykładziny. Dracena skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Benzen: Związek chemiczny obecny w dymie tytoniowym, detergentach czy farbach. Dracena pomaga w jego neutralizacji, tworząc zdrowsze środowisko.
 • Trikloretylen: Związek chemiczny często używany jako rozpuszczalnik w przemyśle. Dracena pomaga w redukcji jego stężenia w powietrzu.
 • Ksylen: Składnik wielu rozpuszczalników i produktów petrochemicznych. Dzięki dracenie jego obecność w powietrzu jest znacząco redukowana.

Dracena
 • Fikus gumowy – Fikus gumowy, znany również jako Ficus elastica, z jego szerokimi, błyszczącymi liśćmi, to nie tylko atrakcyjny element dekoracyjny wnętrz, ale również skuteczny naturalny oczyszczacz powietrza.

Choć fikus gumowy jest często wybierany ze względu na swój imponujący wygląd, jego zdolności oczyszczania powietrza czynią go jednym z najbardziej pożądanych towarzyszy w domach i biurach. Dzięki specyficznym właściwościom, fikus gumowy pochłania szkodliwe substancje chemiczne, które mogą być obecne w powietrzu.

Jakie toksyny neutralizuje fikus gumowy?

 • Formaldehyd: Związek ten jest obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje, farby czy wykładziny. Fikus gumowy skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Benzen: Związek chemiczny obecny w dymie tytoniowym, detergentach czy farbach. Fikus gumowy pomaga w jego neutralizacji, tworząc zdrowsze środowisko.
 • Trikloretylen: Związek chemiczny często używany jako rozpuszczalnik w przemyśle. Fikus gumowy pomaga w redukcji jego stężenia w powietrzu.

Fikus gumowy
 • Spathiphyllum, czyli skrzydłokwiat – Choć Spathiphyllum jest powszechnie znany z jego eleganckich białych kwiatów i ciemnozielonych liści, jego zdolności oczyszczania powietrza czynią go jednym z najbardziej pożądanych towarzyszy w domach. Dzięki specyficznym właściwościom, Spathiphyllum pochłania szkodliwe substancje chemiczne, które mogą być obecne w powietrzu.

Jakie toksyny neutralizuje Spathiphyllum?

 • Formaldehyd: Związek ten jest obecny w wielu produktach domowych, takich jak kleje, farby czy wykładziny. Spathiphyllum skutecznie pochłania go, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
 • Benzen: Związek chemiczny obecny w dymie tytoniowym, detergentach czy farbach. Spathiphyllum pomaga w jego neutralizacji, tworząc zdrowsze środowisko.
 • Trikloretylen: Związek chemiczny często używany jako rozpuszczalnik w przemyśle. Spathiphyllum pomaga w redukcji jego stężenia w powietrzu.
 • Ammoniak: Składnik wielu środków czyszczących, który dzięki Spathiphyllum zostaje zneutralizowany.

Spathiphyllum

3. Jak dbać o rośliny oczyszczające powietrze?

Aby rośliny skutecznie oczyszczały powietrze, muszą być zdrowe. Dlatego ważne jest, aby dostarczać im odpowiednią ilość światła, wody i składników odżywczych. Warto również regularnie przesadzać rośliny, aby zapewnić im świeżą ziemię i więcej miejsca do wzrostu.

Zdrowie w sypialni: naturalna pościel dla lepszego snu

Tak samo jak rośliny w domu wpływają na jakość powietrza, tak materiały, z których korzystamy w sypialni, mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Naturalna pościel, tak jak ta dostępna w naszej ofercie, wykonana z ekologicznych materiałów, może poprawić jakość snu, redukując ryzyko alergii i podrażnień skóry. Dzięki temu, otaczając się roślinami i wybierając zdrową pościel, tworzymy idealne środowisko do regeneracji po ciężkim dniu.

5. Podsumowanie

Rośliny w domu to nie tylko piękna dekoracja, ale również naturalne filtry powietrza, które dbają o nasze zdrowie. Warto zatem otaczać się zielenią, ale również dbać o jakość snu, wybierając naturalną pościel dla siebie i swoich bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial